COVID-19: Learn how to stay safe, get vaccinated, and find testing. Visit phila.gov/covid.

Staff directory

Name Job title Phone #
Mason C. Austin, AICP North Delaware District, Legislation
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4685
Veronica Ayala-Flores Program Manager, Citizens Planning Institute
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4658
Sarah Banh South District, Comprehensive Planning
Philadelphia City Planning Commission
Peter Barnard, AICP Upper North District, Policy and Analysis
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4629
Ronald Bednar, AICP Lower Northwest District, Legislation
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4667
C. Beige Berryman, AICP Director of Art & Design
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4674
Paula Brumbelow Burns Director of Legislation
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4604
Donna J. Carney, RA, LEED AP Director, Citizens Planning Institute
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4640
Sarah Chiu, AICP Director of Development
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4626
Billy Collins, MPA Executive Assistant to Eleanor Sharpe
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4617
Jack Conviser, RA, AICP Urban Designer, Art and Design
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4621
Keith F. Davis, AICP Far Northeast District, Development
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4622
Martine Decamp, AICP Deputy Executive Director
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4631
David Fecteau, AICP Lower North District, Legislation
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4670
Jonathan Goins South District, Comprehensive Planning
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4646
Nathan Grace North District, Policy and Analysis
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4648
John Haak, AICP Lower South District, Policy and Analysis
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4653
Ian Hegarty, AICP Upper Northwest District, Legislation
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4672
Aaron Holly Lower Northeast District, Development
(215) 683-4633
Jametta Johnson Senior Planner
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4639
David Kanthor, AICP Transportation Planner, Policy and Analysis
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4643
Kacie Liss, AIA, AICP Urban Designer, Art and Design
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4613
Ian Litwin, LEED-AP Central District, Art and Design
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4609
Mina Monavarian Urban Designer, Art and Design
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-6356
Nicole Ozdemir University Southwest District, Comprehensive Planning
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4659
Ben Schmidt Comprehensive Planning
Philadelphia City Planning Commission
Eleanor Sharpe, AICP, LEED-AP Executive Director
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4631
Alex M. Smith, LEED GA Urban Designer, Art and Design
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4636
Laura M. Spina Director of Comprehensive Planning
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4638
Greg Waldman, AICP River Wards District, Policy and Analysis
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4666
Brian Wenrich West District, Development
Philadelphia City Planning Commission
(215) 683-4620
Matt Wysong, AICP Central Northeast District, Development
Philadelphia City Planning Commission
(215) 690-1356
Sorry, there are no results for that search.

Top